Mantolama ve dış cephe boyama

Mantolama günümüzde yaygın olarak kullanılan bir sistem haline gelmiştir bölgemizde iklim şartları nedeniyle yağmur soğuk hava ve sıcak hava yaz aylarında aşırı sıcaktan kış aylarında soğuk havadan evinizi korumak sağlamlığını arttirmak ve görünüm itibari ile yapınızı koruyup güzelleştirmeye yarar.

Üstelik deprem bölgesi olduğumuzdan cam pervazlari balkon direkleri çatı olukları çatı sarkıtları gibi deprem ve olası bir felaket durumunda çevreye ve insanlara zarar verebilecek yerlerin montelenmesi ve saglamlasmasi adına Devlet tarafından mecbur bir hale getirilen bir uygulamadır .

dış çephe mantolama fiyatları mantolama ustaları dış çephe gemlik dış çephe mantolama gemlik dış çephe ustaları

Mantolamanın faydaları

 

*Betonarme yapının dış kolonlarını ısı dan korur.
*Yapınızı sararak binayı hava şartlarından

dolayı oluşan hasar ve çatlaklardan korur.
*Isı kaybını en aza indirir.
*Isı tasarrufu sağlar.
*Binanın ömrünü yalıtım sayesinde uzatır.
*Isı için harcanan yakıttan tasarruf sağlamakla birlikte doğayı korur.

*Deprem ve olası bir durumda etrafa ve insana zarar verebilecek pervaz balkon çatı malzemelerinin Monte edilmesi ve tehlikeyi yok etmesi

Mantolama nerelerde kullanılır ?

Binaların alt kısmındaki ısıtılmayan depo odunluk garaj gibi yerlere bina duvarlarına çatılara yapılır.bitişik bina duvarlarına veya çatı birleşim yerlerine yapılır.

Bina veya yapınızın dış mekanda kalan tüm kısımlarına ve çatı balkon gibi hafif içeride kalan kısımlarına yapılabilir.

Ancak tam bir yalıtım tercih eder ve özel bir istek dahilinde sıfır ses ve ısı kaybı yaşanmaması istenildiği takdirde içeride kalan duvar tavan ve taban için de mantolama yapılabilir.

Mantolama ne kadar sürede yapılır?

Orta büyüklükte bir binanın yapımı ortalama 2 veya 3 hafta içerisinde yapılır sıcaklık soğukluk yağmur ve sis gibi hava şartları
süreyi etkileyebilir. Mantolama işlemi en düşük +5 derecede olmalıdır ki daha sağlıklı bir iş süreci geçirilebilsin.

Uygulama adımları

*Yüzey hazırlama: uygulama yapılacak alan nemden rutubetten tozdan kirden ve benzer oluşumlardan temizlenir yüzey de kırık çatlak gibi yerler
malzeme ile tamir edilir.boya sıva gibi fazladan malzeme temizlenip düz pürüssüz bi zemin elde edilmelidir.

*Subasman profili: montolama için kullanılan eps ısı yalıtım levhası subasman profilinin içine yerleştirilerek hat oluşturulur eps levhalar
bu hat üzerinde yüzeye yapıştırılıp monteleme işlemine başlanır.

*Eps ısı yalıtım levha yapıştırılması: eps ısı yalıtım malzemelerinin duvara gelecek yüzleri yapıştırma harcı ile öbekleme yöntemi ile üç noktaya sürülür
kenarları da aynı yapıştırıcı harç ile şerit halinde sürülür ve duvara sabitlenir böylece ısı eps ısı yalıtım levhasının tamamı duvara sıkıca sabitlenmiş olur.

*Eps ısı yalıtım malzemesi dübellemesi: yapıştırma işlemi sonrasında bir gün beklenmelidir yapıştırılan profiller iyice kuruması gerekir böylece dübel ile eps ısı yalıtım levhasının duvara mekanik sabitlenmesi yapılabilsin yapıştırıcı harcın kuru ve hazır olduğundan emin olunduktan sonra dübelleme işlemine başlanır dübel uygulamasının amacı ise eps ısı yalıtım levhasının iklim şartlarına toza pisliğe karşı yüzeye tutunma dayanıklılığını arttırmaktır. Duvara yapıştırılmıs olan eps ısı yalıtım levhası diğer levhalar ile birleşim yerinden plastik dübel ile mt² ‘ altı adet gelecek şekilde dış cepheye sabitlenir.

*Köşe profillerinin yerleştirilmesi: dış cephelerde bina köşelerini gerek iklim şartlarında sağlamlığı arttırmak gerek görünümnü güzelleştirmek için
köşe profil uygulaması yapılır balkon, cam, çıkma gibi yerlerde yağmur ve herhangi su akıntılarını önlemek için damlalık profili veya denizlik profili gibi uygulamalar yapılır.

*Fileli sıva uygulaması: bina dış cephe duvarlarına yapıştırıcı ve dübel ile sabitlenen eps ısı yalıtım levhasının üzerine iki kat fileli ince sıva
uygulanır bu uygulamanın amacı montolama sisteminin son katı olan dış cephe kaplamasına sağlam zemin oluşturmak ve eps
ısı yalıtım levhasını dış etkenlere karşı korumaktır.alkali dayanımlı file ile iki kat ince sıva uygulaması yapılır.
file eps ısı yalıtım levhası üzerine sürülen ilk kat ince sıva harcının %75 ‘ini kaplayacak şekilde harcın içine yerleştirilir ve kurumadan ikinci kat sıvaya geçilir bu sıva daha kalın olarak ilk katın üzerine uygulanır ve filenin tamamen sıvanın arasında kalması sağlanır.

Mantolama Denince Akla Gelenler

Mantolama fiyatları mantolama yapan firmalar mantolama metrekare fiyatları mantolama ne kadar süre dayanır mantolama gerekli mi ? mantolama ile alakalı akla gelen tüm soru ve sorunlar için bursa ve Yalova bölgelerinde her tür bina ve yapıya gerekli keşif ve kullanılacak en sağlam ve gerekli malzeme dış cephe boya ve yapı kullanıma uygundur belgelerini sizlere gerekli olan tüm hizmeti gemlik firması olan Kayaoğlu inşaat güvencesi ile sunarak hem yapınızı dış etkenlere karşı koruyarak ömrünü uzatıyor hem gerekli mantolama işlemi sonrası estetik ve hoş bir görünümde olmasını sağlıyoruz hem de gerekli sağlamlık garantimiz ile binanız mantolama işlemi sonrasında satılabilir ve kiraya verilebilir konuma getiriyoruz. Sizlerde mantolama da gemlik ve Bursa bölgesinde tek adres olan Kayaoğlu inşaata başvurabilir detaylı mantolama fiyat bilgisi ve keşif hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

35 yıldır süregelen faaliyetlerimiz uzman kadromuz ve kaliteli isciliklerimiz ile sizlere en kaliteli hizmeti sunmaktayız detaylı bilgi için arayabilir ücretsiz keşif hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Mantolama, binalarda ısı (soğuk ve sıcak hava) kaybının minimize edilmesi ve böylelikle yaşam alanlarındaki ısıl konforun sağlanması amacıyla bina cephelerinin yalıtım sürekliliği sağlanarak ısı yalıtım levhaları ile kaplanması işlemidir.Kış aylarında ısıtma, yaz aylarında da soğutma giderlerinin düşmesine katkı sağlarken, bina içindeki rutubeti önler, sağlıklı ve konforlu bir ortam oluşturur. İç yüzeylerde terleme sonucu oluşan küfü, siyah lekeleri, sıva ya da boyaların kabarmasını engeller.

 

5/5 - (14 votes)